16.3.2018 | Petr Sumbal

Nadějný start, hořký konec. Fotopříběh sezóny 2017/18

Sezóna 2017/18 pro Frýdek-Místek skončila před třemi týdny. Pojďme si ji připomenout a zrekapitulovat prostřednictvím několika fotografií.

Všechno to začalo letní přípravou. Po trénincích na ledě v třinecké Werk Aréně se hráči Frýdku-Místku sešli v červenci k „suché“ přípravě v hale Polárka.

Jen co byl v Polárce hotov led, začala pro rysy závěrečná část přípravy. Zapojily se i nové posily Milan Mikulík, Filip Bajtek nebo Ctirad Ovčačík. Naopak další posilu Rostislava Martynka nepustilo na led zranění.

Před sezónou odehrál Frýdek-Místek sedm přípravných zápasů, z toho tři vyhrál. V generálce na ligu Slezané podlehli na domácím ledě Přerovu 3:4 na samostatné nájezdy. Dvakrát se v tomto utkání trefil Tomáš Franek, branku hájila nová jednička Jan Strmeň.

.

V prvním z dvaapadesáti kol základní části se Frýdek-Místek utkal s Karlovými Vary, týmem, který sestoupil z extraligy. Tuhle těžkou zkoušku rysi zvládli a ze západu Čech si přivezli bod za prohru v prodloužení. Jedinou branku hostů vstřelil znovu Tomáš Franek. První výhry se červenobílí dočkali hned o den později na ledě Kadaně, kterou porazili v předehrávce 9. kola 4:3. Poprvé se v dresu Frýdku-Místku střelecky prosadil útočník Milan Mikulík.

V 11. kole přivítal Frýdek-Místek na svém ledě nováčka WSM Ligy Vsetín. Ač domácí už po osmi minutách prohrávali 0:2, dokázali utkání otočit a před skvělou diváckou kulisou zvítězili 4:3. Rysi byli po tomto utkání třetí v tabulce se stejným počtem bodů jako vedoucí Karlovy Vary.

Právě proti Energetikům odehráli Slezané své čtrnácté utkání základní části a favorita na domácím ledě zaskočili skvělou obranou. Čisté konto si udržel Lukáš Daneček a v prodloužení rozhodl o hubeném vítězství 1:0 mladík Michal Kvasnica. Po tomto utkání Frýdek-Místek ztrácel na první místo tři body a byl čtvrtý v tabulce.

Druhá čtvrtina dlouhodobé části soutěže se už rysům tak dobře nepovedla a nastal tabulkový pokles. I tak se ale nešly klady. Třeba když Frýdek-Místek po třech porážkách po sobě zabral a srazil na domácím ledě do kolen silný Motor České Budějovice. Polárka viděla vítězství 3:1, přičemž vítěznou branku obstaral teprve šestnáctiletý Adam Raška, jeden z objevů sezóny.

Mnohem smutnější nálada ve Frýdku-Místku zavládla o dvě kola později, když domácí hokejisté překvapivě nestačili na v tabulce beznadějně poslední Kadaň, které podlehli 4:5 na nájezdy. Právě tady ztratili rysi body, které jim na konci sezóny chyběly v boji o play-off.

Frýdku-Místku se nedařilo ani ve třetí čtvrtině zastavit tabulkový propad. Povedlo se mu ale například utkání na ledě pražské Slavie, kde vyválčil bod za prohru 4:5 na nájezdy. V tomto utkání si odbyli premiéru hned dva hráči. Poprvé se po dlouhém zranění navlékl do dresu s rysem na hrudi Rostislav Martynek a první zápas odehrála také útočná posila ze Slovenska Daniel Štupmf, která si debut okořenila gólem a asistencí. Dva góly dal Marek Růžička, který se ovšem dlouho ve frýdecko-místeckém týmu nezdržel.

Hned o zápas později, tedy v 32. kole, se poprvé za Frýdek-Místek trefil také Rostislav Martynek. Ani jeho gól ale Frýdku-Místku nepomohl k poražení Havířova. S tímto rivalem prohráli Slezané všechny derby v sezóně, tentokrát na domácím ledě 2:3 po prodloužení. Tohle byl jediný bod, který dokázali rysi ve čtyřech derby proti Havířovu získat.

Před závěrečnou čtvrtinou měl Frýdek-Místek velkou ztrátu na příčky pro play-off, ta narostla až na dvojciferné číslo. Přesto se ale rysi nevzdali a mocně finišovali. Podařilo se jim porazit například silné Zubry z Přerova 4:2. Dvěma brankami se blýskl Tomáš Franek.

Jeden z nejlepších zápasů sezóny viděli fanoušci Frýdku-Místku ve 46. kole, kdy domácí hokejisté i podruhé v Polárce zaskočili České Budějovice. Motor sice po prospaném úvodu ze strany domácích vedli už v 5. minutě 2:0, ale nakonec zaplněná hala oslavovala vítězství Slezanů 4:3. Gólem a asistencí se o něj zasloužil nejlepší střelec Frýdku-Místku v sezóně David Klimša a hlavním hrdinou utkání se stal dvougólový Filip Bajtek. Jednou se trefil i z trestného střílení.

Stíhání play-off pokračovalo. Čtyři kola před koncem si Slezané na domácím ledě připsali povinné vítězství proti předposledním Benátkám. Po dvou gólech dali David Kofroň a Daniel Štumpf, dvě přihrávky si zapsal Antonín Pechanec, vítěz týmové produktivity v této sezoně.

O kolo později už ale naděje definitivně zhasla, když Frýdek-Místek ze vsetínského Lapače vydoloval pouze bod a Třebíč podle předpokladů porazila doma Kadaň. Ani tak ale závěr sezóny Slezané nevypustili. I když jim šlo už jen o čest, dokázali třeba v utkání plném zvratů porazit 5:4 Třebíč, která ještě bojovala o play-off. Poslední ze svých typických oslavných salt předvedl brankář Lukáš Daneček.

Se sezónou 2017/18 se pak Frýdek-Místek rozloučil na ledě Ústí nad Labem výhrou 3:1. V základní části skončili Slezané na desátém místě se 76 body. Jen čtyři jim tak nakonec scházely na postupové osmé místo.

Nábor

Generální partneři

Třinecké železárny Moravia Steel MSK

Hlavní partneři

BacatoWSM VÚHŽ Radegast Lesostavby Frýdek-Místek Jagrteam ARC - impex M Steel Project TSR Wafarex Vítkovice Cylinders OC Frýda Zowada