14.06.2017 | Mario Schüler

Práce se starším dorostem mě baví. Ne pokaždé je to ovšem jednoduché, říká lodivod Miroslav Kameník

Miroslav Kameník stojí u kormidla staršího dorostu již třetí sezonu. Navíc v loňské sezoně ještě vedl hokejisty 5 + 7. třídy a má tak určitě co hodnotit.

Pane Kameníku, jak bylo již zmíněno, tak jste už třetí sezonu lodivodem staršího dorostu. Když jste se v posledních třech letech pokaždé dozvěděl, že povedete starší dorost, tak jak jste toto rozhodnutí o Vaši volbě k této kategorii přijal?

O: "Byl jsem rád, práce s touto věkovou kategorií mě baví."

Sezona 2015/2016 pro Vás byla především ze začátku soutěže těžká, když se dlouho čekalo na ligové body. Určitě si na tento ne příliš povedený ligový start vzpomenete. Bylo těžké najít cestu z nepovedených zápasů, nebo jste sám věřil, že se to časem změní?

O: "Věřili jsme, že se to zlomí. Zůstali jsme pozitivně naladěni a postupně se nám začínalo dařit."

Nakonec jste dokázal tým zvednout a zajistit mu prvoligovou příslušnost v další sezoně. Vzpomenete si, co všechno jste musel s týmem absolvovat a především změnit?

O: "Bylo to o sebedůvěře kluků, museli si začít víc věřit. Potom se to zlomilo a kluci podávali dobré výkony."

V loňské sezoně jste se pokusil o postup mezi extraligovou elitu s dorostenci. Jak těžké bylo poskládat tým tak, aby si na sebe zvykl už od letní přípravy?

O: "Vrátili se i někteří hráči s extraligových týmů. Kluci se znali, takže v tom žádný problém nebyl."

V základní části jste nakonec z šestadvaceti zápasů poznali hořkost porážky pouze v osmi případech a šance na postup do extraligy staršího dorostu dostávala stále jasnější obrysy. Odehráli kluci zápasy podle Vaši představy i s některými chybami, nebo jste od některých hráčů čekal více?

O: "S těžšími soupeři jsme hráli výborně, tam se hráčům nedalo vytknout skoro nic. Vázla nám spíš koncentrace se slabšími týmy."

Do nadstavbové části soutěže se týmu povedly hned úvodní tři zápasy a zdálo, že i na druhou část soutěže jste dobře připravení. Jenže potom přišlo to, s čím málo kdo počítal. Z jedenácti dalších zápasů jste dokázali vyhrát pouze jeden a doma proti Kroměříži, kde se zrodilo fotbalové vítězství 1:0. Na tuto výhru jste už nedokázali navázat a cíl se začal vzdalovat. Kdy jste přestal věřit v to, že se cíl podaří split?

O: "Asi po prohře doma s Porubou. Dvě třetiny jsme byli jasně lepší tým. Poté se zranil jeden z obránců, na kterých jsme stavěli, a tam se ukázalo, že nemáme dost široký kádr, abychom byli konkurence schopni."

"Před sezonou jsme si dali jasný cíl, a když jsme ztratili reálnou šanci na postup, v klucích převládlo zklamání a už se jen těžko hledala motivace."

V letošní sezoně vede starší dorostence již potřetí v řadě. Jaký máte cíl a jak zatím vypadá skladba týmu?

O: "Vzhledem k tomu, že se provedly nějaké reorganizace v soutěžích, zrušila se juniorská soutěž a z ligového dorostu se udělal trojročník, zůstal tým pohromadě, doplnili ho přicházející hráči s mladšího dorostu.

Cíl si dáme s hráči, až budeme vědět, jak vlastně soutěž bude probíhat. A samozřejmě chceme vyhrát co nejvíc zápasů a hokejem se bavit."

Dvě letní přípravy dorostenců máte již za sebou a ta letošní příprava je zatím v plném proudu. Dokážete každé přípravné období zhodnotit a říct, v čem bylo jiné a jaký rozdíl je v té letošní přípravě oproti těm minulým?

O: "Každá letní příprava byla jiná. Snažíme se to pokaždé změnit, aby to nebyl stereotyp. Letos jsme přidali i tréninkovou jednotku na ledě."

Vy jste v minulé sezoně působil ještě u mládežnické kategorie 5 + 7. třídy, kde jste dosáhl úspěchu, když jste se svými svěřenci dokázal skupinu o umístění v obou kategoriích vyhrát. Jak na tento úspěch vzpomínáte?

O: "Nepůsobil jsem tam jen já. Spolupracovali jsme s panem Sztefkem a panem Muroněm. Tabulky jsme vůbec nesledovali. Měli jsme radost z toho, jak se kluci zlepšují zápas od zápasu a jak si to užívají. Přesvědčili se sami, že poctivá práce na tréninku se jim vrátí v zápasech."

Pane Kameníku, děkuji za Váš čas a v sezoně 2017/2018 přeji hodně sportovních úspěchů.

Nábor

Generální partneři

Třinecké železárny Moravia Steel MSK

Hlavní partneři

BacatoWSM VÚHŽ Radegast Lesostavby Frýdek-Místek Jagrteam ARC - impex M Steel Project TSR Wafarex Vítkovice Cylinders OC Frýda Zowada

Partneři

Bulawa
Febe Craft
QTG
Koma
Sportplex
Teplotechna Ostrava a.s.
Syrer-morava

Partneři mládeže

Statutární město FM Moravskoslezský krajSatum Technické služby Golasovský Epogearmot Vaculova Moravská pekarna Ekomor usluno